top of page

Порядок реагування на випадки булінгу (цькування)
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0111-20#top  


Порядок застосування заходів виховного впливу
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0112-20#n4

Алгоритм дій педагогічного колективу у разі виявлення ситуації  булінгу

  • Якщо педагог, або будь який інший працівник закладу став  свідком булінгу то,   незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні він  повинен проінформувати про цей випадок керівництво закладу. 

  • Якщо педагог або будь який інший працівник закладу отримав  усне або письмове звернення від дитини, щодо жорстокого ставлення по  відношенню до неї з боку однолітків, педагогів, або інших осіб , то він  повинен повідомити про це керівництво закладу. 

  • Отримавши таке звернення директор закладу  повинен скликати комісію з розгляду випадку булінгу , та окреслити  подальші дії. 

  • До складу такої комісії можуть входити адміністрація  закладу, педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки  постраждалого та «булера» та інші зацікавлені особи. 

  • Якщо комісія кваліфікує випадок як булінг, а не одноразовий  конфлікт, адміністрація закладу повинна повідомити про це  уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у  справах дітей. 

  • У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а  постраждала сторона не згодна з цим висновком, то вона має право  звернутися до органів Національної поліції України. 

  • Керівництво закладу зобов’язане забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які  постраждали від булінгу, стали його свідками, або вчинили цькування.  

Алгоритм дій педагогічних працівників що до запобігання випадків булінгу в учнівському середовищі

  • Усім членам освітнього процесу в закладі дотримуватись єдиної позиції,  що насильство, цькування, дискримінація є неприйнятними та  неприпустимими у міжособистісних спілкуванні.  

  • Класним керівникам та вчителям-предметникам цікавитися  життям своїх вихованців, відслідковувати ситуації, щодо проявів жорстокості та цькування в колективах, контролювати поведінку  та взаємостосунки між дітьми на уроках та перервах. 

  • Не залишати жоден випадок булінгу без уваги. Пояснювати  здобувачам освіти, що будь які насильницькі дії чи образливі слова є неприпустимими у  між груповій взаємодії. Реакція усіх учасників освітнього процесу на будь які  прояви жорстокості та цькування має бути негайною.  

  • Пояснювати здобувачам освіти, що навіть пасивне спостереження за  знущанням і бійкою надихає кривдника продовжувати свої дії. Свідки події  повинні захищати жертву насильства і, якщо треба кликати на допомогу  дорослих.  

  • У кожному класному колективі виробити правила толерантної  поведінки, слідкувати за їх дотриманням. 

  • Систематично проводити в закладі просвітницьку роботу у  вигляді виховних годин, бесід, тренінгів, уроків, правових ігор, вікторин,  флеш-мобів, круглих столів,  для ознайомлення здобувачів освіти з проблемою булінгу, та за  для пропаганди безпечних, здорових стосунків, заснованих на взаємній  повазі доброзичливості та толерантності. Залучати до цієї роботи соціально психологічну службу, представників правоохоронних органів, служб  соціального захисту, медичних установ та інших зацікавлених організацій. 

  • Проводити просвітницьку роботу серед батьків з даної тематики.

  • Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які стали  свідками булінгу, постраждали від нього , або вчинили цькування. 

  • Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які  полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному  насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій,  що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою  особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла  бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю  потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до  сорока годин.

  • Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб  або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до  шістдесяти годин. 

  • Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене  малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб,  які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів  громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.  

  • Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене  малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до  шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб,  які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів  громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. 

  • Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим  підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу  (цькування) учасника освітнього процесу  тягне за собою накладення  штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти  процентів заробітку» («Стаття 1734,Кодекс України про адміністративні  правопорушення).  

  • До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили  адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу,  передбачені статтею 241 цього Кодексу. 

  • У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років  адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, статтею 1734  КУАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних  підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи  правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили  правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи  впливу, передбачені статтею 241 цього Кодексу. Відповідно до статті 241  КУАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком  від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи  впливу: 

  • зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у  потерпілого; 

  • попередження;

  • догана або сувора догана; 

  • передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх  замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх  згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (стаття 13  «Відповідальність неповнолітніх» КУАП). 

 

Штрафи, які передбачено за знущання

  • Моральне чи фізичне насильство, агресія – 340-850 грн. 

  • Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення – 850-1700 грн.

  • Приховування вчителем факту цькування – 1700-3400 грн, або виправні  роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф  сплачуватимуть батьки. 

 

 

 

 

Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати  органи національної поліції України, а притягувати до адміністративної  відповідальності будуть місцеві суди.  

Дитяча лінія – 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00) 

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116 000 

Гаряча лінія з питань запобігання насильству – 116 123 або 0 800 500 335 Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0 800 50 17 20 Уповноважений Президента України з прав дитини – 044 255 76 75 Центр надання безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 Національна поліція України – 102

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ДОКУМЕНТИ З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ,
ПРОТИДІЇ  ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ ТА БУЛІНГУ

Закони України

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229 від 7 грудня 2017  року 

 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text 


ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу  (цькуванню) від 18.12.2018 №2657-УІІІ 

 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19#Text 

 

Постанови Кабінету Міністрів України

Постанова КМ України «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у  сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» від  22.08.2018. №658(п.39-41) 

 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/658-2018-%D0%BF#Text 

 

Накази МОНу

 Наказ МОН від 26.02.2020 № 293 “Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти”
Наказ МОН від 20.03.2020 №420 “Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 лютого 2020 року № 293”

Наказ МОН від 28.12.2019 № 1646 “Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти

 

Наказ МОН від 02.10.2018 № 1047 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із  іншими органами та службами” 

 

https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/62105/


Спільний наказ Міністерства соціальної політики України , Міністерства внутрішніх справ України,  Міністерста освіти і науки України , Міністерства охорони здоровя України від 19.08.2014 №  564/836/945/577 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу  жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення» 


https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1105-14 


Наказ МОН України від 8.04.2016 №405 «Про затвердження плану заходів Міністерства
освіти і  науки щодо протидії торгівлі людьми на період до 2020 року» 


http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MUS26675.html 

Листи МОНУ

 Лист МОН України від 14. 08. 2020 року №1/9-436 “Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження протидії булінгу (цькуванню)”

Лист МОН від 28.10.2014 № 1/9-557 “Методичні рекомендації щодо взаємодії педагогічних працівників у навчальних закладах та взаємодії з іншими органами і службами щодо захисту прав дітей”


Лист МОН від 29.01.2019 № 1/11-881 “Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)” від 18 грудня 2018 р. №2657-VIII”

Лист Міністерства освіти і науки України від 29.01.2019 №1/9-881 “Рекомендації для
закладів  освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких
законодавчих актів  України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р. №2657-VІІІ” 


https://osvita-omr.gov.ua/wp 
content/uploads/2019/02/%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%
D0%B4%D0 %B0%D1%86%D1%96%D1%97-%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE-
%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC- %D0%97%D0%A3.-18.12.2018.pdf 


Лист МОН 1/9-133 від 05.03.2018 «Щодо листа Уповноваженого Верховної Ради України з прав  людини» 


https://don.kyivcity.gov.ua/files/2018/4/5/human_rights.pdf 


Лист МОН від 18.05.2018 № 1/11-5480 “Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії  насильству” 


https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v5480729-18#Text

 

Лист Міністерства соціальної політики України від 29.12.2018 №27/0/2-19/57  «Про постанову Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 № 800» та методичні  рекомендації щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України «Деякі  питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих  обставинах, у тому числі таких, що
можуть загрожувати їх життю та здоров'ю»  від 03.10.2018 № 800 


https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/800-2018-%D0%BF

 
лист МОН України від 29.12.2018 №1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з
питань  запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу» 


https://don.kyivcity.gov.ua/files/2019/1/4/7909.pdf 


Лист МОН від 27.06.2019 № 1/9-414 “Деякі питання щодо створення у 2019/2020 н.р.
безпечного  освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок” 


https://drive.google.com/file/d/1Ap6C0f7v3EkdWcCAnjhe38h5TUh6p-dc/vie

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З НАСИЛЬСТВОМ І БУЛІНГОМ
У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ

        В перший четвер листопада відзначається Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти. Цей день – важливе нагадування про те, що будь-яка форма насильства, пов’язаного зі школою, порушує право на освіту, здоров’я та добробут учнів. Звіт ЮНЕСКО у 2019 році засвідчив, що з проявом булінгу зустрічається майже кожна третя дитина, а кожен 10-й учень стає жертвою кібер-залякування.

        У зв’язку з пандемією COVID-19 життя та освіта дітей все частіше відбуваються онлайн. Цей день закликає людей усвідомити проблему онлайн-насильства та кіберзалякування, їхніх наслідків і необхідності покласти їм кінець. Онлайн-насильство не обмежується шкільними приміщеннями, проте система освіти відіграє важливу роль у вирішенні проблем онлайн-безпеки та використання технологій. 

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1212086925944475&set=pcb.1091585091380236

       Які заходи допоможуть у боротьбі з насильством щодо молоді та які матеріали допоможуть під час проведення просвітницьких заходів у школах та інших закладах освіти – дізнавайтесь за посиланням.

5 мультфільмів, які допоможуть дитині навчитися цінувати людські взаємини
Освітній портал “На урок” створив підбірку мультфільмів для малечі про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.
Мультфільм «Жив собі чорний кіт»
Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.
https://youtu.be/vAHPXB0o4I8
Мультфільм «Про пташок»
Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її в компанію, хоча вона цього хотіла.
Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.
https://youtu.be/T63MCogI4sM
Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»
Це історія про їжачка на ім’я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.
Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір’я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!
https://youtu.be/Icx7hBWeULM
Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»
Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаватор!
На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.
https://youtu.be/8-kWT-rNoEE
Мультфільм-казка «Гидке каченя»
«Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».
https://youtu.be/I_A1VhWLKpI

bottom of page